Malá polní

  1.  Malé GB – hranatý tlumok z konopného materiálu s mosazným kováním. Uvnitř jsou tři kapsy, jedna široká, která sousedí se zadní stěnou a dvě užší na ešus, které sousedí s přední stěnou, která má zapínání. Na svrchní lapli z vnitřní strany se z pravidla objevuje razítko výrobce a rok přejímky do ozbrojených složek.  Na zadní straně je širší popruh, na spodní a bocích je úzká přezka. Toto je variabilita vůči způsobu nošení. Pro tzv. Marching order se malá polní upevní na bok k “X” popruhům. U tzv. Battle order či tzv. Light marching order se může uchytit pomocí “L” popruhů a nosit jako batoh na zádech
  2. Groundsheet – od roku 1917 se užívá pláštěnka v podobě hranaté podlážky s lichoběžníkovým nástavcem a límcem. Před rokem 1917 byla pouze obdélník a zavazovala se přes očka na šňůrku.  Groundsheet vyrábělo několik výrobců v několika odstínech, od pískové přes zelené až po hnědé. Vojáci si ji taktéž upravovali malováním dvoubarevné kamufláže.
  3. Vlněný svetr s výstřihem do “V”, v našem případě šedé barvy, ale též se vyskytuje v zelenkavé khaki odstínech. Tento svetr je typickým pro bojiště Severní Afriky, Řecka či Itálie. V Evropě (od Normandie po Berlín) se hojněji užívá hutnější zelená či hnědá varianta, bez “V” výstřihu s šňůrkami na stažení průkrčníku.
  4.  Cap Comforter – též známá jako “Commando cap” díky preferenci jejího nošení před barety či přilbami u kombinovaných oddílů. Cap Comforter je vlněný pletený pruh, na obou koncích sešitý. Fasoval je každý britský voják i voják Commonwealthu na všech bojištích. Buď slouží jako šála či ochrana ledvin, nebo po složení vznikne takováto čepice. 
  5. Housewife – šitíčko. V tomto váčku nalezne voják od každého knoflíku své uniformy po dvou až třech kusech. Jehly několika velikostí a průměrů oček, náprstek, plátek s nití, plátek s látací nití a dvě klubíčka šedé vlny na zalátání ponožek.
  6. Washroll / holdall – oba výrazy jsou užívané a oba výrazy jsou správné. Nenašli jsme však vhodný ekvivalent překladu, protože hygienická taštička není dostatečně vypovídající. V tomto washrollu je jedna kapsa, ve které je zásyp na nohy a krém na boty. V tropických oblastech tichomoří pak i alpakové pouzdro s mýdlem. V přihrádkách pak hřeben, žiletky, holítko, holící mýdlo, kartáček na zuby, zubní prášek, v pozdějších letech války pak zubní pasta, mosazný “klíč” sloužící k čištění a leštění všech kovových částí výstroje, kamenec, štětka na holení, plátěný sáček s příborem, kartáč na uniformu nebo obuv, náhradní tkanice do obuvi. Tento výčet je ideální varianta, dobové zdroje se však v obsahu rozcházejí.
  7. Zrcátko – v naprosté většině z letěného plechu, objevuje se i skleněná varianta. Obě varianty však v plátěném pouzdře
  8. Ručník – ručníky se objevují od zelené, přes šedou, až po bílou variantu, samotnou či s pruhy. Ručník je v rozměrech dnešní utěrky, protože nesloužil k utírání celého těla, nýbrž především obličeje a jednotlivých mytých částí těla.
  9. Šedé vlněné ponožky – vždy jako druhý pár na střídání k těm, které má voják na noze. 
  10. Jídelní miska s dávkou potravin na 24 hodin – jeden ze dvou dílů jídelních misek má v sobě dávku potravin na den boje (viz menáž)
  11. Druhý díl jídelní misky v plátěném obalu (ration bag) – v tomto díle jídelní misky můžete vidět starší typ vařiče s plechovou zástěnou na líh v podobě aerosolu. Novější typ je skládací trojhraný plech, do jehož středu se dává hexaminová tableta s průměrem cca 5cm. Dalších 5 tablet je pak v hermeticky uzavíratelné plechovce. Do tohoto dílu jídelních misek pak patří ještě lahvička s tabletami na čištění vody a sušenky. U výsadkových jednotek je obsah jídelní misky v plátěném obalu a do misky přijde druhá dávka potravin na 24 hodin. 
  12. Hrnek – z hnědého smaltu o obsahu 0,8 pint (cca 0,5litru). Varianta z bílého smaltu a tmavě modrého okraje je brána spíše jako varianta nemocniční či zázemní. V poli se v drtivé většině objevuje hrnek hnědý.

V malé polní se objevují v závislosti na místu a bojišti také vlněné rukavice, jacknife, kostička blanca, nůžky, železná dávka potravin, balíček rozinek, široký kartáč na boty či uniformu, kondenzované mléko, tabák a věci osobního charakteru.

Zdroje:

  • Bouchery J. The British Tommy in nort west Europe 1944-1945, volume 1, Historie & Collections, Paris 1998, ISBN: 2-908182-44-0
  • Bouchery J. D-Day paratroopers, Historie & Collections, Paris 2004, ISBN: 2-915239-31-2
  • Equipment of the WWII Tommy, Gordon B., Pictorial Histories Publishing Co. 2010
  • imperial war museum, online 14. 7. 2020, https://www.iwm.org.uk/