Menáž / strava vojákova

Poskytování stravy v poli je obtížné i nebezpečné nejen na nepřátelskou palbu, ale i na počasí a možnostech terénu. Od vojáků se očekávalo, že budou plnit svou povinnost s takovou výživovou hodnotou a kalorickým obsahem, že by i ta nejextrémnější dieta vypadala luxusně. Pro příklad, minimální požadavky na britského vojáka nasazeného kdekoli na světě je hovězí konzerva, suchary a čaj.

Příběh stravování britské armády vždy stál a padal na plukovních dodavatelích. Do vytvoření Army Catering Corps nebylo vnímáno jako vojenská práce, ale za Chamberlainovy vlády se vytvořil výbor, který toto změnil (ne náhodou ve výboru seděl Sir Isildor Salmon, majitel řetězce restaurací J. Lyons & Co. Ltd.). Ti však vypracovali memorandum, které zlepšilo podmínky jak armádních kuchařů, tak i stavu jež mužům připravovali. Když Británie přešla na přídělový systém, vojáci zjistili, že i jejich jídlo bylo zredukováno, přičemž kalorická hodnota byla stále sledována. V praxi to znamenalo, že ti v první linii hladověli, a pokud to příležitost dovolila, vojáci kupovali nebo konfiskovali místní produkty. Po fiasku ve Francii a Norsku armáda vyvinula a následujícího roku (1941) zavedla nové polní dávky. Ačkoli výživová hodnota zůstala stejná, rozdíly byly znatelné. Kupříkladu suchary v první fázi války byly skutečně suché, velmi tvrdé a nesolené (téměř bez chuti). Pro konzumaci či pouhé žvýkání je bylo třeba namáčet, případně je nalámat, aby se z nich s trochou vody vytvořila kaše. V pozdějších letech války se už jedná o suchary, které můžeme regulerně nazývat sušenkami protože už měly chuť, jelikož obsahovaly buď cukr, sůl či hyrogenovaný kokosový olej. Čaj byl velmi sladký (sušené mléko bylo smíchané s moučkovým cukrem), aby nápoj dodal tzv. prázdné kalorie. Konzerva soleného hovězího (nejčastěji z Brazílie) nesla název Bully Beef (pravděpodobně z francouzského výrazu boeuf bouilli = vařené hovězí maso). Příděl verze M a V byl masovo-zeleninový guláš. Nevýhoda byla, že byl téměř bez chuti, a to i za tepla, zato za studena konzerva způsobovala extrémní plynatost. Podobně bezchuťového požitku a nepříjemných následků se těšily i sojové párky.

Dle materiálu Operačního stravování z r. 1942 máme tyto druhy dávek:

  • Emergency Ration – nouzová dávka v půllibrové plechové krabičce. Ta obsahovala „pevnou směs potravin čokoládového typu, koncentrovaná tak, aby poskytla maximální výživnou hodnotu vůči své nízké hmotnosti. Je určena k použití v NOUZI, když jsou všechny ostatní zdroje příjmu potravin vyčerpány. Vydává se pouze JEDNA na muže bez rozdílu hodnosti a SMÍ SE OTEVŘÍT POUZE NA PŘÍMÝ ROZKAZ NADŘÍZENÉHO DŮSTOJNÍKA. Může se buď rozkousat na malé kousky nebo rozemlít a smíchat s horkou vodou“.
  • 48 hodinová bojová dávka potravin – slouží k zajištění jídla po vstupu do bojové zóny. Obsahuje: „konzervované komodity udržující povahy zabalené ve formě vhodné k přenášení v rozděleném ešusu spolu s vařičem na tuhý líh (Tommy cooker), kterého je dostatek pro ohřev této dávky a výrobu horkých nápojů. Složení této dávky tvoří: konzervované solené maso, suchary a bujón/výpek, jež jsou vhodné pro snídani. Dále pak sýr, čokoláda a bonbony, které tvoří vhodnou polední či příruční stravu během dne; a navíc je zde i lisovaná čajová směs balená se sušeným mlékem a cukrem, kterých je dostatek ke každému jídlu. Nenaleznete zde však ŽÁDNÉ cigarety.“ Tato dávka byla sama o sobě poměrně těžká, proto bylo lepší ji rozdělit do jídelních misek tak, aby se váha rozložila, a také aby si voják mohl předpřiravit jídlo pro oba dny. Jídlo mělo vysoký obsah kalorií a zdrojů energie (hlavně cukru). Do čokolády byly přidávány vitamíny (A, B, C a D a také vápník, ale nikoli amfetaminy!)
  • Kompozitní dávka potravin (Compo) – byla navržena tak, aby zasytila 14 mužů po dobu 24 hodin. Prvně se jednalo o překližkové bedny jež byly vydány ve velkém britské 1. armádě v Alžiru, přičemž dávka existovala v devíti různých verzí (A-G a X a Y)

Hmotnost 48 hodinové dávky se v roce 1943 snížila a byla vyrobena hojněji užívaná 24 hodinová verze bez konzerv. Tato dávka měla stejný obsah i výživovou hodnotu 4 000 kalorií. Dělala se v několika variantách – stadart a assault, rozdíl byl pouze ve velikosti balení, aby se vešly do obou ešusů. Obsah byl zabalen do celofánu nebo světlého, za tepla zataveného voskového papíru. Krabice byla navoskovaná a vodotěsná, aby strava při obouživelných operacích či velmi nepříznivého počasí nezvlhla a neznehodnotila se. Před nástupem do lodí určených pro den D vojáci fasovali oba typy dávek zároveň.

Dále se dělaly 24 hodinové dávky i ve variantách uzpůsobených danému podnebí a typu boje jako probíhaly v Pacifiku, horských (arktických) oblastech, ale také pro tankové osádky, kde denní dávka byla odstupňována tak, aby nasytila 2, 3 a 5 členů posádky. Příděly do džungle byly modifikovány tak, aby mohly být shazovány bojovým jednotkám přímo do jejich pozic. Zároveň vznikla Jungle Ration Mk. II kterou byla zajištěna denní dávka pro dva muže. Ta mj. obsahovala i cigarety a konzervy v ní byly v zeleném nátěru nebo zelené obalu (vyjma žvýkaček a džemu, jež byl balen v průhledném celofánu).

Bojová dávka typ Assault (vlevo), Emergency ration (uprostřed) a bojová dávka Standart (vpravo)

Potravinová dávka na 24 hodin

Britská dávka potravin na 24 hodin byla navržena tak, aby poskytla muži dostatek energie při plnění bojových úkolů Dávka obsahovala lisované bloky masa a ovesné vločky (zde v pytlíku), které bylo třeba zalít horkou vodou, aby byly poživatelné.

Uspořádání po otevření (vlevo je varianta Assault, v pravo Standart)

Krabice obsahuje:

  • 10 sušenek
  • 2 bloky slazených ovesných vloček
  • 2 bloky čaje/cukru/mléka (mohou být zabalené dohromady)
  • 1 konzerva masa (může být i několik zabalených dohromady)
  • 2 tabulky čokolády s rozinkami
  • 1 tabulka neochucené čokolády
  • tvrdé sladkosti (bonbony)
  • 2 balíčky žvýkaček
  • 1 balíček soli
  • tableta(y) masového extraktu
  • 4 tablety cukru
  • 4ks toaletního papíru

Navrhované menu:

Ke snídani 2 bloky ovesné kaše a 2 sušenky, k tomu blok lisovaného čaje (polovina dodaného množství).
Po snídani odeberte 2 nebo 3 sušenky, čokoládu, žvýkačky a sladkosti a umístěte je do praktických kapes uniformy, pro použití před nebo během akce, aby bylo jídlo snáz dostupné.
Na večeři se doporučuje masová konzerva, sušenky, druhá půlka bloku lisovaného čaje, jakékoli sladkosti a čokoláda jež zbyly ze dne.

Součástí balení je návod na přípravu jednotlivých prvků bojové dávky s poznámkami ohledně množství vody, zásady vaření a konzumace, ale také že je hospodárnější si vařit ve dvojicích. V balení lze nalézt i sirky, otvírák na konzervu (různé tvary od různých výrobců) a dřevěnou lžičkovidličku. Pro pozdější bojové dávky a dávky typu Assault byl součástí balení i vařič na hexaminové tablety, které ovšem byly baleny zvlášť aby neznehodnotily jídlo (zde v pravém dolním rohu).

Za poskytnuté vzorky replik obou druhů dávek děkujeme Harrymu a Archiemu

Zdroje:

  • Bouchery J. The British Tommy in nort west Europe 1944-1945, volume 1, Historie & Collections, Paris 1998, ISBN: 2-908182-44-0
  • Forty Simon, British Infantryman, J H Haynes & Co. Ltd., Sommerset 2020, ISBN: 978-1-78521-720-3
  • překl. Tůma Petr, Druhá světová válka, Naše Vojsko, s. r. o., Praha 2012
  • National army museum, online 18. května 2022:
    https://www.nam.ac.uk/explore/army-marches-its-stomach