kapitán Lawrence Gjers, 2nd battalion Seaforth Highlanders

Kapitán (AC)2791 Lawrence Gjers, 2nd battalion Seaforth Highlanders
(23.3.1892 – KIA 4.10.1917)

Ne vždy se nám podaří sestavit kompletní životopis lidí sloužítí v praporu, který representujeme v rámci reenactingu. Kapitán (AC) 2791 Lawrence Gjers, je však světlou výjimkou.

Lawrence byl synem Lawrence Farrar Gjerse, slavného železáře a Ann Fidlerové, kteří se narodili v Middlesbroughu. Pár se oženil v roce 1888, v roce 1892 se jim narodil Lawrence a v roce 1895 jim narodila dcera Olga. Lawrence pocházel z docela slavné rodiny Middlesbroughu a měl privilegovanou výchovu. Bydleli nejprve ve Woodlands Road, Middlesbrough, poté se přestěhovali do Busby Hall, poblíž Stokesley. Lawrencův dědeček John Gjer, se narodil ve Švédsku a byl strojním inženýrem. Severovýchod se stal jeho domovem v době, kdy probíhala průmyslová expanze a stal se železářem, který zaměstnával v Middlesbrough 300 mužů. Lawrenceův otec, Lawrence Farrar Gjers, studoval vědu na King’s College London a byl také zkušeným strojním inženýrem. Proslavil se vynálezy v “metalurgických záležitostech” ve světě výroby železa a oceli a byl respektován pro svůj inovativní a praktický přístup k procesu výroby železa a oceli, tak i pro jeho obchodní dovednosti. Pro představu rodiny Gjersů můžeme jmenovat některé tituly a funkce, například dědeček byl smírčí soudce pro Middelsbrough a the North Riding of Yorkshire, plukovník a velitel záloh North Riding, otec člen insitutu Kovu a Oceli a vícepreseident Clevelandského inženýrského institutu. Když otec zemřel v roce 1918, jeho majetek čítal přes 300.000 liber. Lawrencova matka Anne Gatensby Fidlerová byla dcerou Isaaca Fidlera z Loftusu. Blumerův adresář jej uvádí jako monumentálního zedníka, stavitele a hodnotitele a krom toho vystavěl radnici v Middelbroughu (24.10.1883 položen základní kámen; radnice byla oficiálně otevřena princem a princeznou z Walesu 23.1.1889). Ann Fidlerová byla též známá ikona, jelikož byla viceprezidentkou pobočky britské společnosti červeného kříže na severu a vedoucí nemocnice červeného kříže v Manor House ve Stokesley v letech 1914-1919, za což obdržela řád britského impéria.

Lawrence Gjers (junior na fotografii) chodil na Charterhouse school v Surrey, kde byl známým sportovcem, jelikož školní záznamy ukazují jeho úspěchy v kriketu a fotbalu. Jako nadhazovač sbírá branky kriketu pro Charterhouse proti Westminster School a Wellington Colledge v letech 1909 a 1911. Z Charterhouse pokračoval ve studiu na Trinity Colledge v Cambridge v roce 1912 kde opět vyniká ve sportu, tentokrát ve fotbalovém týmu University Association. V roce 1912 vstupuje do výcvikového sboru, což považoval za standardní součást ke vzdělání své třídy, aniž by tušil, co bude následovat, nicméně počátkem války byl označen za schopného vedení a se smyslem pro odpovědnost. 1. června 1915 se stal v rámci 3. praporu poručíkem Seaforth Highlanders. Aberdeen Journal ze dne 24.8.1917 opožděně informuje, že byl Lawrence povýšen do hodnosti kapitána 10.6.1917 (cit. “Lt. L. Gjers Special Reserve Battalion to be acting Captain whilst commanding of company”) Lawrence převeleli k 2. praporu Seaforth Highlanders a byl vyslán na frontu. Během 3. bitvy o Ypres (ofenziva u Passchenadele). 4. října 1917 byl v bitvě o Broodseinde během bojů blízko Laudertbeek Marsch prohlášen za ztraceného v akci (missing in action). Jeho zarmoucená matka zveřejnila 26. října 1917 tento inzerát v Liverpool Echo: “Seaforth Highlanders.” Mohl by jakýkoli důstojník nebo voják navrácený z fronty podat jakékoli informace, které se týkají kapitána Lawrence Gjerse z 2. praporu Seaforth, zmizelého 4. října nahlásit paní Gjersové, Busby Hall, Northallerton, Yorks, budou velmi vděční” (cit. “Seaforth Highlanders. Would any officer or soldier back from the front and 1 any information they have regarding Captain Lawrence Gjers 2nd Seaforth reported missing October 4 to Mrs Gjers, Busby Hall, Northallerton, Yorks, who will be most grateful”). Později (1920) bylo potvrzeno, že její syn byl zabit (killed in action). Zanechal po sobě přes 1.000 liber.

Zdroje:
– the House of Labhran Scotland
– Stokesley Heritage
– find the grave, online: https://www.findagrave.com/memorial/11947837/lawrence-gjers
Fotografie: Imperial War Museum, WW1 portraits collection pod katalogovým číslem HU 115090